ОСОБЛИВОСТІ САМОЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ ГРУЗІЇ
Ключові слова:
самозбережувальна поведінка, здоров’я, доровий спосіб життя, чинники ризику, що впливають на здоров’яАнотація
Стаття заснована на авторському соціологічному дослідженні «самозбережувальна поведінка студентів». Використовуючи випадкову вибірку ми опитали 1200 студентів віком від 18 до 24 років із різних університетів Тбілісі, оскільки 70 % вищих навчальних закладів розташовані в цьому місті. Інтерв’ю проведено анкетними методом. Анкета містила відкриті і закриті питання, які опитувані заповнювали за допомогою навчених інтерв’юерів. Одним із важливих чинників державної національної безпеки і економічної стабільності є здоров’я населення, він визначає демографічний потенціал країни на макрорівні. Тому важливо вивчити самозбережувальну поведінку населення. Наше дослідження — перше у новому столітті соціологічне дослідження студентів Грузії. Ми змогли вивчити цінності, мотиви, установки, норми поведінки студентської молоді з погляду їхнього здоров’я і виявити фактори ризику, що впливають на нього. Дослідження підтвердило, що з точки зору здоров’я серед студентської молоді існують чоловічі і жіночі моделі поведінки. Жінки схильні менше цінувати своє здоров’я, але більше піклуються про нього, у них вища установка на тривалість життя, ніж у чоловіків, чия модель поведінки протилежна жіночій. Чоловіки більше цінують власне здоров’я, але менше піклуються про нього, ніж жінки. Крім того, в процесі виховання молоді були допущені помилки у формуванні культури самозбережувальної поведінки. Ті студенти, у яких в дитинстві виробилися звички піклуватися про своє здоров’я, акцентують увагу на ньому, добре розуміють важливість здорового способу життя, до сягають успіху в турботі про своє здоров’я і уникають шкідливих звичок. Респонденти обох статей добре розуміють, що постійний догляд за здоров’ям позитивно впливає на тривалість життя, однак для більшості студентів турбота про здоров’я має скоріше лікувальний, ніж профілактичний характер. Ставлення людини до очікуваної тривалості життя розглядається як довгострокова потреба людини, яка визначає прагнення до довгого життя і відповідну самозбережувальну поведінку. Дослідження підтвердило прямий зв’язок між самооцінкою здоров’я та показником очікуваної тривалості життя. Респонденти вважають, що чим нижче самооцінка їх здоров’я, тим менша очікувана тривалість життя. Крім того, турбота про здоров’я сильно впливає на передбачувану тривалість життя. Показник ідеальної, бажаної та передбачуваної тривалості життя високий серед тих респондентів, які посякчасдбають про власне здоров’я.
Література:
- Gomelauri, N. (2017). Social health and social security of the youth. Ilia State University Institute of Demography and Sociology Collection of works: problems of demography and sociology, Tbilisi.
- Lisitsyn, U. P., & Sakhno, A. V. (1988). Human’s health — social value. Moscow [in Russian].
- Menabdishvili, L. (2019). Georgia’s student youth, social-demographic essays. Polygraphic Center” Bartoni”. Tbilisi.
- Menabdishvili, N. (2017).Students attitude toward a healthy lifestyle.Collection of works of Ilia State University Institute of Demography and Sociology: problems of demography and sociology. Tbilisi.
- National research of the youth in Georgia (2014). UNICEF. www.unicef.org/georgia
- Shelia, M. (2017).Peculiarities of Georgia’s student youth’s demographic behavior. Collec- tion of works of Ilia State University Institute of Demography and Sociology: problems of demography and sociology. Tbilisi.
- Tsuladze, G. (2016). Demographic Yearbook of Georgia 2015. Tbilisi.
- Uznadze, D. (2009). Psychology of attitude and set. IV edition. Tbilisi: Publishing House “Georgian herald”.
- State Sport Policy Document. Developed by the Government of Georgia on May 22, 2013. State of Sports approved by Resolution N127. (2014). Interagency Coordinating Council for Policy Support. http://msy.gov.ge/fi les/veko/2014%20 wali/marathi/
- National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute” (2020). http://kpi.ua/ru
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Лела Менабдишвілі, Нана Менабдишвілі, Ніно Гомелаурі
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.