ЗОВНІШНЯ ТРУДОВА МІГРАЦІЯ З УКРАЇНИ: ВПЛИВ COVID-19

Автор(и)

  • Елла Лібанова Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України image/svg+xml
  • Олексій Позняк Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України image/svg+xml

Ключові слова:

зовнішня трудова міграція, пандемія COVID-19, оцінювання впливу, прогнозування, міграційна політика

Анотація

Стаття присвячена оцінці впливу COVID-19 на перебіг зовнішньої трудової міграції з України. Актуальність роботи обумовлена обмеженістю аналітичних досліджень із проблематики міграцій населення в період пандемії. Якщо до початку 2020 р. зміни у формуванні потоків зовнішньої трудової міграції відбувались переважно під впливом розвитку внутрішньої ситуації у країні та трансформацій політичних відносин України з тими чи іншими зарубіжними країнами, то в умовах COVID-19 тенденції зовнішньої трудової міграції з України докорінно змінились саме з незалежних від соціально-економічної ситуації причин. Метою статті є оцінка змін масштабів трудової міграції внаслідок COVID-19 та визначення перспектив зовнішньої трудової міграції українців. Відповідні аналітичні розробки стали основою для формування рекомендацій щодо коригування міграційної політики України в пандемічний та постпандемічний періоди. Новизною дослідження є визначення впливу COVID-19 на параметри зовн ішньої трудової міграції з України та оцінка вірогідних перспективних трансформацій міграційних тенденцій. Для реалізації дослідження використано абс трактнологічний та системний підхід, метод експертних оцінок. Здійснено аналіз міграційної ситуації в Україні в останні роки, визначено новітні зрушення у напрямах та масштабах зовнішньої трудової міграції. Проаналізовано тенденції міждержавного руху населення після початку пандемії COVID-19. Визначено перспективи зовнішньої міграції населення України. Майбутнє цього процесу залежатиме від темпів відновлення економіки в Європі та світі загалом і тамтешнього попиту на робочу силу з інших країн. Вірогідною є зміна структури зайнятості українських трудових мігрантів за видами діяльності: мігранти, які до пандемії були зайняті не в сільському господарстві, не так швидко поновлять трудові поїздки, а ті, хто залишились у країнах-реципієнтах, — намагатимуться влаштуватись у сільському господарстві та дотичних видах діяльності. Зміниться й географія трудових поїздок, вірогідною є нова переорієнтація частини мігрантів — зі Східної Європи на Західну, передусім Німеччину та Сполучене Королівство, які за рівнем заробітних плат далеко випереджають традиційні країни працевлаштування українців (Польщу, Чехію й навіть Італію). Ключовим елементом політики утримання частини мігрантів в Україні є кардинальна недекларативна зміна ставлення держави до малого та середнього бізнесу. Необхідно залучати представників такого бізнесу до формування державної політики, у т. ч. виходу з карантину, підтримки підприємництва. Слід також упроваджувати дієві програми підтримки підприємництва, зокрема за прикладом країн ЄС. Щодо тих мігрантів, які навіть за найкращих умов не зацікавляться відкриттям бізнесу в Україні, потрібна стратегія, спрямована на те, щоб, з одного боку, не втратити цих людей для України, а з іншого, на отримання максимальних вигод від співпраці з діаспорою. Це сприятиме поліпшенню ситуації в економіці й покращенню іміджу та посиленню впливовості України у світі.

Література:

  1. Українське суспільство: міграційний вимір: нац. доповідь / Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України. К., 2018.
  2. Зовнішня трудова міграція населення (за результатами модульного вибіркового обстеження). Статистичний бюлетень. Київ: Державна служба статистики України, 2017.
  3. Minich R., Kravchuk P. Th e Impact of COVID-19 on Ukrainian Labour Migrants in Czechia, Hungary, Poland and Italy. Policy Brief URL: https://www.pragueprocess.eu/documents/ repo/212/Policy_Brief_Minich_Kravchuk_EN.pdf (дата звернення 03.06.2020).
  4. Рік безвізу: короткі підсумки для України. URL: https://zik.ua/news/2018/06/11/rik_bezvizu_korotki_pidsumky_dlya_ukrainy_1343305 (дата звернення 03.06.2020).
  5. Треть украинских заробитчан в Польше потеряли или ограничили работу. URL: https://ubr.ua/labor-market/work-in-figures/tret-ukrainskikh-zarobitchan-v-polshepoterjali-ili-ohranichili-rabotu-3891760 (дата звернення 03.06.2020).
  6. Independent. Coronavirus: Th ousands of foreign NHS workers to have UK visas extended for one year. URL: https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/coronavirusnhs-visa-doctor-nurse-paramedics-home-offi ce-migrants-a9438211.html (дата звернення 16.07.2020).
  7. «Дуже важко вижити». Чому українці масово рвуться на роботу за кордон. URL: https://ampua.org/novyny/duzhe-vazhko-vizhiti-chomu-ukrainci-maso/ (дата звернення 16.07.2020).
  8. Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах. URL: https://q.rating.zone/ (дата звернення 16.07.2020).
  9. Урядовий портал. На 15 тисяч українських сезонних працівників розраховують фінські фермери цього року / Вадим Пристайко. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/ vadim-pristajko-razom-z-fi nskimi-kolegamiuryad-ukrayini-dopomozhe-ukrayinskimpracivnikam-organizovano-distatisya-na-sezonni-roboti (дата звернення 16.07.2020).
  10. Стало відомо, в які країни збираються українці на роботу. URL: http://day.kyiv.ua/ uk/news/010520-stalo-vidomo-v-yaki-krayiny-zbyrayutsya-ukrayinci-na-robotu (дата звернення 16.07.2020).
  11. Італія оголосила масову легалізацію трудових мігрантів. URL: https://www. eurointegrationcom.ua/news/2020/05/14/7109905/ (дата звернення 16.07.2020).
  12. Євросоюз вводить нові правила в’їзду через коронавірус: що зміниться. URL: https://prm.ua/yevrosoyuz-vvodit-novi-pravila-v-yizdu-cherez-koronavirus-shhozminitsya/ (дата звернення 16.07.2020).
  13. Дослідження з питань міграції та торгівлі людьми: Україна, Молдова, Білорусь та Грузія, 2019. URL: http://iom.org.ua/sites/default/fi les/iom_regional_ct_survey_2019_ ukr_print.pdf (дата звернення 03.06.2020).
  14. Каждый лей, выделенный программой PARE 1+1, привлек 2,7 лея в экономику. URL: https://point.md/ru/novosti/ekonomika/kazhdij-lej-videlennij-programmoj-pare11-privlek-27-leya-v-ekonomiku (дата звернення 03.06.2020).
  15. Офіційний сайт Міжнародної української школи. URL: https://uis.org.ua (дата звернення 03.06.2020).

Біографії авторів

Елла Лібанова, Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України

акад. НАН України, д-р екон. наук, проф., дир.

Олексій Позняк, Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України

канд. екон. наук, зав. сектору

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-07-05

Як цитувати

Лібанова, Е., & Позняк, О. (2021). ЗОВНІШНЯ ТРУДОВА МІГРАЦІЯ З УКРАЇНИ: ВПЛИВ COVID-19. Демографія та соціальна економіка, 42(4), 25–40. вилучено із https://dse.org.ua/ojs/index.php/dse/article/view/12

Номер

Розділ

Демографічні процеси

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають