-


№2 (27) 2016 р.

Демографія та соціальна економіка, 2016, 2(27):208-218
doi: https://doi.org/10.15407/dse2016.02.208

Т.О. Гнатюк

канд. політ. наук, наук. співроб.
Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України
01032, Україна, Київ-32, бульвар Т. Шевченка, 60
E-mail: tetyana_hnatyuk@bigmir.net


ДОСТУП ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ ДО ЖИТЛА (ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДЖЕННЯ У ДЕВ’ЯТИ ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ)
Розділ: ПРОБЛЕМИ МІГРАЦІЇ
Мова статті: англійська
Анотація: Розглянуто житлові умови найбільш уразливих категорій внутрішньо переміщених осіб (особи старше 60-ти років і сім’ї з дітьми) у дев’яти областях України «другого кола» розселення переселенців: у Вінницькій, Житомирській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській областях. Дослідження виконано на основі опитування внутрішньо переміщених осіб і місцевого населення. Здійснено моніторинг цін у дев’яти обласних містах. Проведено напівструктуровані інтерв’ю з експертами ринку нерухомості зазначених областей. Увагу приділено таким аспектам: тип приміщення, у якому проживають внутрішньо переміщені особи; визначення частки доходів, яку витрачають переселенці на житло; плани внутрішньо переміщених осіб на переїзд; труднощі і випадки дискримінації, з якими стикалися внутрішньо переміщені особи під час пошуку житла; ставлення місцевого населення до внутрішньо переміщених осіб. З’ясовано, що частка внутрішньо переміщених осіб від чисельності постійного населення області у межах до 2 % не впливає на ринок житла в області. Підтверджено потребу внутрішньо переміщених осіб у постійному житлі, яка може бути задовільнена шляхом надання соціального житла і цільових виплат на оренду.
Ключові слова: внутрішньо переміщені особи, ринок нерухомості, область, Україна.
Література:
1. Profiling and Needs Assessment of Internally Displaced Persons (IDPs). October 23, 2014 [Електронний ресурс] // UNHCR. The UN Refugee Agency. – Режим доступу: http://unhcr.org.ua/attachments/article/971/IDP.pdf.
2. Participatory Assessment Report. Kyiv and Kyiv Oblast, 2015 [Електронний ресурс] // UNHCR. The UN Refugee Agency (знято з екрану вересень 2015 р.). – Режим доступу: http://unhcr.org.ua.
3. Participatory Assessment Report. Luhansk Region, Ukraine, April 2015 [Електронний ресурс] // UNHCR. The UN Refugee Agency (знято з екрану вересень 2015 р.). – Режим доступу: http://unhcr.org.ua.
4. Національна система моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами. 1 раунд. Березень 2016 [Електронний ресурс] // Міжнародна організація з міграції: офіц. сайт (знято з екрану 14 квітня 2016 р.). – Режим доступу: http://www.iom.org.ua/sites/default/files/iom_nms_r1_ukr.pdf.
5. Про надання інформації щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб: Лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 02-18015/161 від 09.12.2015 р.
6. 16 тисяч уразливих вимушених переселенців отримують грошову допомогу від Євросоюзу, Німеччини і Норвегії [Електронний ресурс] // Міжнародна організація з міграції: офіц. сайт (знято з екрану 7 квітня 2016 р.). – Режим доступу: http://iom.org.ua/ua/16-tysyach-urazlyvyhvymushenyh-pereselenciv-otrymayut-groshovu-dopomogu-vid-yevrosoyuzu-nimechchyny.
7. Чисельність населення (за оцінкою) на 1 січня 2016 року та середня чисельність у 2015 році [Електронний ресурс] // Державна служба статистики України: офіц. сайт (знято з екрану 15 березня 2016 р.). – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/.


» pdf