-


№2 (27) 2016 р.

Демографія та соціальна економіка, 2016, 2(27):130-142
doi: https://doi.org/10.15407/dse2016.02.130

Л.М. Черенько
канд. екон. наук, старш. наук. співроб., зав. сектором
Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України
01032, Україна, м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 60
E-mail: cherenko@ukr.net


СИСТЕМА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ В УКРАЇНІ: НЕМИНУЧІСТЬ РЕФОРМ ТА ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВ
Розділ: СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ТА ЯКІСТЬ ЖИТТЯ НАСЕЛЕННЯ
Мова статті: російська
Анотація: Низька ефективність системи соціальної підтримки в Україні на фоні кризових явищ в економіці та неспроможності збільшувати обсяги соціальних видатків неминуче мали призвести до тотального дефіциту державних фінансів та необхідності запровадження реформ. Представлені в статті модельні розрахунки гіпотетичного сценарію доводять, що у випадку збереження системи незмінною до 2020 року вона вимагала б суттєвого збільшення обсягів фінансування, але при цьому не гарантувала б дієвої підтримки найбільш нужденного населення та зменшення масштабів бідності країні. Наслідки реформ, які розпочалися у 2014 році, наразі оцінювати зарано, оскільки період є недостатнім для відстеження впливу змін, а трансформаційні процеси тривають донині. Проте можна говорити про очікувані результати, спираючись на вже прийняті законодавчі зміни у сфері соціальної підтримки та прогнози соціально-економічного розвитку країни. Дослідження доводить, що реформи у системі соціальної підтримки, які тривають упродовж 2014–2016 років, можуть дати цілком відчутні позитивні результати вже до 2020 року, зокрема, в напрямку підвищення адресації коштів найбільш нужденним верствам населення з одночасним зниженням загальної вартості соціальних програм по відношенню до ВВП. Для досягнення очікуваних результатів реформ необхідною умовою є дотримання балансу між економічною та соціальною ефективністю, що передбачає, з одного боку, ефективне використання державних коштів, а з іншого – максимальне дотримання принципу соціальної справедливості в суспільстві.
Ключові слова: державна соціальна підтримка, соціальні програми, соціальна справедливість, категоріальна та адресна допомога, реформи.
Література:
1. Мониторинг и оценка: некоторые инструменты, методы и подходы / Всемирный банк. – Ва- шингтон, 2004. – 28 с.
2. Методические указания по анализу бедности и социальных последствий / Всемирный банк; Группа стратегии сокращения бедности и Департамент социального развития. – Вашингтон, 2003. – 114 с.
3. Методологія та практика оцінки впливу соціальної політики та окремих програм соціальної допомоги на показники бідності в Україні / Лібанова Е.М., Макарова О.В., Черенько Л.М. – К., 2011. – 203 с
4. Соціальні результати державних програм: теоретико-методологічні та прикладні аспекти оці- нювання : монографія / за ред. Е.М. Лібанової; Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України. – Умань, 2012. – 312 с.
5. Якість інформаційного забезпечення соціальної політики : монографія / Макарова О.В., Са- ріогло В.Г., Терещенко Г.І. та ін.; за ред. Е.М. Лібанової. – К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2010. – 248 с.


» pdf