j-dse@ukr.net

Журнал "Демографія та соціальна економіка"
-

ua ru en


№1 (21) 2014 р.

Демографія та соціальна економіка, 2014, 1(21):121-132
doi: https://doi.org/10.15407/dse2014.01.121

В.М. Новіков
д-р екон. наук, проф., зав. відділом Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України

УДОСКОНАЛЕННЯ ФІНАНСУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ НА ОСНОВІ НОВИХ БЮДЖЕТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Розділ: Соціально-економічні проблеми.
Мова статті: російська
Анотація: У статті ставиться та розробляється проблема поліпшення державного управління розвитком соціальної інфраструктури на основі сучасних фінансових технологій. На базі широкого емпіричного матеріалу науково обґрунтовується необхідність переходу існуючого бюджетного механізму на якісно новий рівень, що є важливою умовою ефективної роботи закладів охорони здоров’я, освіти, культури та ін. Розподіл бюджетних витрат на функціонування і розвиток галузей соціальної інфраструктури характеризується значною варіацією. Дослідженням виявлено, що коефіцієнти варіації витрат місцевих бюджетів мають тенденцію до зниження, однак при цьому абсолютні показники середніх величин витрат і стандартного відхилення, навпаки, демонструють тенденцію до зростання, показуючи стійкість вектора соціальних відмінностей при наданні послуг. Така різнонаправлена динаміка коливань показників розподілу бюджетних коштів призводить до значних індивідуальних відмінностей у фінансуванні послуг, що негативно позначається на рівні обслуговування населення.
Головною метою реформування наявної системи фінансового управління соціальною інфраструктурою є впровадження принципу бюджетної автономії, на який спирається Європейська хартія місцевого самоврядування. Збалансування місцевих бюджетів визначають такі фактори, як розмежування повноважень і обов’язків місцевих бюджетів і державного бюджету; методичний інструментарій визначення бюджетних коштів, необхідних для реалізації функцій місцевих органів влади; закріплення за ними необхідного обсягу загальнодержавних і місцевих податкових надходжень; ефективний інструментарій міжбюджетних відносин. До найважливіших необхідних елементів технології фінансового управління належить структурне вдосконалення галузей соціальної інфраструктури з метою ефективного використання бюджетних коштів. На прикладі медичного обслуговування населення показана можливість цільового використання бюджетних коштів і покращення якості надання послуг. Підвищення ефективності управління діяльністю галузей соціальної інфраструктури можливе з позицій вартісних індикаторів, зокрема, цін на послуги. В роботі наводиться алгоритм розрахунку цін на медичне обслуговування з урахуванням регіональних відмінностей в захворюваності населення.
Найважливішим інструментом модернізації фінансової системи є державне завдання. Проблема договірних відносин не набула поки методичного обґрунтування. Договірні відносини повинні базуватися на науково обґрунтованому визначенні державного завдання, яке, в свою чергу, визначається вартісним змістом поняття «послуги».
Ключові слова: соціальна інфраструктура, місцеві бюджети, податкова автономія, варіація видатків.
Література:
1. Лібанова Е.М. Соціальні результати державних програм: теоретико-методологічні та практичні аспекти оцінювання. Монографія за ред. Е.М. Лібанової. ІДСД ім. М.В. Птухи НАН України. – K. Видавничо-поліграфічний центр «Vіzavі», 2012. –312 с.
2. Михайлов Ф.В., Филатов В.Н. Методика расчета тарифа на медицинские услуги в стационарах // Экономика здравоохранения. – 2000. – № 2–3. – С. 2.
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 8.12.2010 р. №1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів» // Урядовий кур’єр. – 2010. – 29 декабря. – С. 9–16.
4. Козаков Р.А. Межбюджетные отношения здравого смысла // Финансы. – 2001. – № 8. – С. 71–77.
5. Сумская Т.В. Основные направления укрепления местных бюджетов //Регион. – 2010. – № 1. – С. 235–254.

» pdf